Güncelleme Haber Kazanç

Bildirilen İçeriği Kaldırmayan Yandı!

Written by admin
İçeriği Paylaş!
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, teknoloji devleri Google, Facebook ve Twitter’ın aşırılık yanlısı mesajları bir saat içinde kaldırmamaları halinde ağır para cezalarına çarptırılması çağrısında bulundu.

Juncker’in önerisi, bu şirketlere yıllık küresel cirolarının yüzde 4’üne kadar çıkabilecek cezalar verilmesini öngörüyor.

Jean-Claude Juncker, yıllık ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında bir saatin mesajların yıkıcı olma potansiyeli açısından “belirleyici bir zaman aralığı” olduğunu söyledi.

İnternet şirketlerine radikal mesajları silme konusunda daha hızlı davranmaları için üç ay süre verilmişti.

Ancak AB yetkilileri bu şirketlerin gereki adımları atamadığını söylüyor.

Yeni öneri, yetkililerin aşırılığı teşvik ettiği ya da desteklediğini düşündüğünü radikal mesajlar konusunda internet şirketlerini derhal harekete geçmeyi zorlamayı hedefliyor.
AB ve Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor

Önerinin, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu’nun onayı alması gerekiyor. Bu durumda, internet şirketleri içeriklerin denetimi için yeni mekanizmalar geliştirmek zorunda kalacak.

İnternet platformları ayrıca, bu konuda attıkları adımları gösteren yıllık şeffaflık raporları yayımlayacak. İçerik sağlayıcıların kaldırma kararına itiraz hakları olacak.


Kaynak: Hürriyet İnternet Gazetesi

1 Comment

  • sosyal medya sayfaları befret söylemlerine, ağır hakaretlere malzeme oluyor. Nasıl gerçek hayatta bir kişi veya topluluk hakkında hakaret, küfür ve nefret söyleminin cezası varsa, sosyal medya içinde bu geçerli. İnsanlar bu konuda yakalanan, cezalandırılan insanlara dair haberleri gördükçe işi daha ciddiye alacaklardır. Tabiki bu konu fikir özgürlüğünü etkilememeli siyasete ideolojiye malzeme olmamalı, temelde kişisel haklara yapılan saldırılar cezalandırılmalı

Leave a Comment