Developer

Facebook Api Nedir ? App ID ve App Secret Nasıl Alınır ?

İçeriği Paylaş!

Facebook INC, geliştiricilerin bazı verilere erişmesini, facebook dışındaki uygulamalar üzerinden yazılım geliştirilmesini sağlayan api servisine sahiptir. Yazılımcıların daha fonksiyonel, kolay ve entegre projeler üretebilmesi için facebook api kullanması gerekmektedir. Genel olarak api yapısı, birbirinden bağımsız uygulama ve web sitelerin birbirinden anlayacakları ortak bir dil ile konuşmasını sağlamaktadır. Birçok web sitede karşılaştığımız “Facebook’ta beğen” , “Facebook hesabın ile üye ol” gibi özellikler api yapısının entegre edilmesiyle kullanılmaktadır.

Facebook için uygulama geliştiren her yazılımcının ” Facebook api key ” ihtiyacı olacaktır. Graph Api etkileşimli bir bir uygulama için Api anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Facebook Geliştirici Websitesine üye olarak api için gerekli adımları başlatabilirsiniz.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından, Facebook tarafından geliştiricinin kullanıma özel “App Key” ve “App Secret” adında iki anahtar kod üretilir ve teslim edilir. App Key ve App Secret anahtar kodlarınız ile İOS, Android, Facebook Canvas ve web siteler için gerekli kodlamayı tamamlayabileceksiniz.

Api Kod Almak İçin Gerekli Adımlar

  • Facebook hesabınıza giriş yapın.
  • https://developers.facebook.com/apps adresini ziyaret edin.
  • Add a New App bölümünü tıklayın ve karşınıza çıkan platform seçeneklerinden uygun olanı seçtikten sonra gerekli bilgileri doldurun.

Leave a Comment