FWTR Haber Kazanç

Facebook Batıyor Mu ? Facebook Hangi Sebeple Batıyor?

Written by admin
İçeriği Paylaş!

Evet, başlığı yanlış okumadınız. Facebook batıyor, facebook şu sebeple batıyor, sosyal medya devi küçülmeye başladı gibi bir çok yalan haberle meşgul gündemimiz.

Bildiğiniz gibi facebook şirketiyle uzaktan yakından bir bağlantımız yok, düzenli olarak sizlere sosyal medyanın önce şirketlerinden Facebook ile alakalı haberler, güncellemeler ve kullanım kolaylığı sağlayacak bilgiler paylaşmaya çalışıyorum. İnsan ister istemez bir noktada tıkanıyor, bende koskoca facebook ile alakalı bilgi paylaşımlarında tıkanmamak için sürekli olarak kendimi revize etmeye, bilgi birikimimi güncellemeye ve edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bu hususta birçok kaynaktan araştırmalar yapıyorum ve son günlerde koca koca şirketlerin sanki karalama kampanyası düzenler gibi yaptığı haberleri troll haber okur gibi gözlemliyorum.

Her 10 kullanıcıdan 4’ü Facebook’u kaldırdı.

Facebook kullanıcıların 4’te 1’i uygulamayı telefonundan sildi.

Ajanlık yapan Facebook batıyor!

Yukarıda belirttiğim başlıklar ve türevleri başta olmak üzere, birbirinden ilginç paylaşımlar ile Facebook aşağılanmaktadır. 

Peki bu başlıkları haber niteliği taşıdığı iddiasıyla yayımlayan gazetelere ne demeli? 

Amerika’daki birkaç lise ve dengi bir okulun bahçesine gitmiş anketörler, yaklaşık 4000 ile 5000 arası katılımcının verdiği yanıtlarla büyük bir algı operasyonu düzenleniyor. 

Henüz 20’li yaşlarına gelmemiş Amerikan uşakları‘nın kararına dayalı olarak tüm sosyal medya mecrası yeniden düzenlenmeye çalışılıyor. 

Mark Zuckerberg ne yaşandığını ve bu sürecin ne şekilde devam edeceğini, Facebook’un tekrar güvenilirliğini ele alabilmesi için bir takım çalışmalar yapıldığını bildirdi. Zuckerberg’e göre Facebook eski şatafatlı haline 2019’un ilk günlerinde tekrar kavuşmuş olacak.


Eskisi gibi yoğun kullanım olmasa da güven veren bir mecra olacağına bende inanıyorum. Instagram’ın popülaritesi ortadayken, kullanıcılarını Facebook’a geri çekmek ne kadar mantıklı olur bilemem..

Ayrıca geçen günlerde yayınladığımız haberimizi inceleyerek, Asya veri merkezi ile alakalı olarak facebook’un ayırdığı bütçeyi değerlendirebilirsiniz. 1.4 milyar dolarlık veri merkezi bütçesi ayıran bir şirketin, bu tarz karalama kampanyalarına karşı değerlendirmelerde bulunacağını, yalan haberler ile alakalı hukuki işleme başvurmaktan çekinmeyeceğini tahmin etme çokta zor değil. Yani bunu düşünmek için profesör olmamıza gerek yok.

Bonus ! Facebook batsa ne? Batmasa ne? 

1 Comment

  • Facebook batarsa yeri dolar. Halihazırda pek çok sosyal medya programı facebooktan alan kaptı ve kapmaya devam ediyor. Facebook en popüler foto paylaşımı mecrası değil, video içinde durum aynı. Gençlerde kullanım oranı hızla düşüyor. ABD ajanlığı verilerin illegal paylaşımı ve manipülasyon haberleri kan kaybını hızlandırır.

Leave a Comment