FWTR Haber

Mobil Dünya Kongresine Katılmıyoruz!

Written by admin
İçeriği Paylaş!

Barselona’da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’ne (MWC) Facebook katılmıyor. (24 Şubat – 27 Şubat)

LG, Ericsson, Nvidia, Amazon, Sony, NTT Docomo, Gigaset, İntel, Umidigi, Vivo ve Cisco’nun “çalışanlarının ve müşterilerinin güvenliği” gerekçesiyle kamu sağlığını tehdit eden koronavirüs salgınına tedbir amaçlı MWC‘ye katılmama kararına Facebook’ta dahil oldu.

Açıklanan rakamlara göre Çin’de bugüne kadar binin üzerinden insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını, Barselona’da düzenlenecek olan MWC’yi de etkiledi.

İspanyol basını, Deutsche Telekom ve Vodafone firmalarının da MWC’ye katılıp katılmayacağı konusunda kararsız olduklarını belirten haberleri paylaşmakta.

Haberin devamını, kaynağı olan AA‘dan alıntı olarak aşağıya ekliyorum.

Bu arada, İspanyol Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, MWC’nin İspanya için çok önemli fuarın “normal şartlarda düzenleneceğini” söyledi.

İspanya’daki sendika temsilcileri de MWC’ye katılımların iptaline ilişkin şirketlere “sorumlu davranmaları ve sakin olunması” çağrısında bulundu.

Koronavirüs salgınına karşı bu zamana kadar MWC’de bazı önlemler açıklayan GSMA, Çin’in Hubey eyaletinden gelenlerin Barselona’daki fuar alanına alınmayacağını ve Çin’den gelenlerin de 14 gün öncesine kadar Hubey’de bulunmadıklarını kanıtlayan belgeleri göstermek zorunda olduklarını duyurmuştu.

MWC’de, konferans salonlarında her konuşmacıda mikrofonun değiştirmesi kararını alan GSMA, koronavirüs salgınına karşı katılımcılara “el sıkışarak selamlaşma yapılmaması” gibi bazı tavsiyelerde bulunmuştu.

MWC’ye gelen 200 kadar ülkeden 100 binden fazla profesyonel katılımcıya 2006 yılından bu yana ev sahipliği yapan Barselona, bu etkinlikten dolayı 450 milyon avrodan fazla ekonomik gelir ediyor.

Ancak bazı büyük şirketlerin MWC’ye katılmama kararından dolayı otellerde iptallerin başladığı ve kentteki turizm sektörü temsilcilerinin bundan endişe duyduğu yönünde açıklamalar yapılıyor.

İspanya’da mevcut durumda biri ülkenin güneybatısındaki Kanarya Adaları’nda, diğeri de doğudaki Balear Adaları bölgesinde olmak üzere tespit edilmiş 2 koronavirüs vakası bulunuyor.

Almanya ve Fransa’da koronavirüs vakası tespit edilen kişilerle temas ettikten sonra İspanya’ya gelen söz konusu iki kişiden biri Alman, diğeri de İngiliz vatandaşı olurken, her ikisinin de sağlık durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.

Leave a Comment