Haber

NYT Yazdı! Facebook Özel Mesajlarımızı Bile Sattı!

Written by admin
İçeriği Paylaş!

Facebook’un özel bilgilerimizi sattığı gerçeği kabul edilmişti. Ancak bilgilerimizin satışının yapıldığı şirketlerin sayısının bu kadar fazla olduğu bilinmiyordu. New York Times (NYT) haberine göre sosyal medya devi 150’den fazla şirkete, kullanıcılarının kişisel bilgileri hatta özel mesajlarını servis ettiğini açıkladı.Aşağıda detaylarına girdiğimiz bilgileri paylaşan NYT, edindiği bu bilgileri yüzlerce sayfalık şirket içi iletişimden ve 50’ye yakın Facebook çalışanından aldığını belirtti. Çalışanların anlattıkları Facebook’un ipini çekmeye yeter mi bilemiyoruz ancak, kişisel tüm verilerimiz servis edildi.

18 Aralık’ta yayınlanan rapora göre, Microsoft, Amazon, Yahoo, Netflix ve Spotify gibi 150’den fazla şirket yer alıyor. Bu şirketlere çeşitli kişisel veriler servis edilmiş. Belirtilen şirketler halihazırda kendi kullanıcılarından da birçok özel veriyi çekiyor ve raporlama işlemi gerçekleştiriyorlar. Ancak öyle bir şirket var ki bu listede, diğer şirketlere göre daha çok dikkat çekti. Çünkü bu bir banka ! 

Kullanıcıların birbirleri arasındaki özel mesajlaşmalarına kadar erişim izni verilen şirketler arasında bu banka da yer alıyor. (Royal Bank of Canada)!

Facebook, Microsoft’un arama motoru olan Bing için, neredeyse tüm kullanıcıların arkadaş listesini görme yetkisi verdi. Siz her ne kadar arkadaş listenizi gizliyor hatta sadece ben yapıyor olsanız da! Facebook tüm arkadaş listenize erişebilmesi için Bing’e imkan tanıdı.

2017 yılında sansasyonel haberler arasına giren kişisel verilerin Facebook tarafından satışının yapılması durumu ile alakalı detaylı bilgi de açıklandı. Bahse konu verilerin 2010 yılından bu yana servis edildiğini, bir kısmının 2017’de önü tıkanmış olsa da, bugün dahil bazı şirketlere kişisel verilerin servis edildiğinin altı çizildi.


Doğrudan satılmıyormuş..!


Kişisel verilerin satışı yapılırken “1 milyon veri için şu kadar fiyat, 10 milyon veri için biraz indirim yaparız” tarzında sohbet geçmedi tabii ki. Şirketin ilk yıllarında birçok şirket ile direkt olarak Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in anlaşma yaptığını ve verilere erişim izni tanındığı belirtildi. 

Kim neyi gördü ?


İspatlanabilen bilgileri ele alan NYT haberine göre;

Bing : Neredeyse tüm Facebook kullanıcılarının arkadaş listesine erişim sağlayabildiğini belirtildi.

Netflix ve Spotify : Bu iki şirket için, Facebook kullanıcılarının gizli mesajlarına erişim hakkı tanındığı belirtiliyor.


Amazon : Kullanıcıların isimleri ve iletişim bilgilerine erişim sağladığı,


Yahoo : Facebook kullanıcılarının ve arkadaş listesindeki kişilerin kendi zaman tünellerinde yapmış oldukları paylaşımlara erişim hakkı tanındığı belirtiliyor.

Belirtilen bu bilgileri gizlilik ayarından ne yaparsanız yapın, Facebook tarafından erişim izni verildiği ve bunun kabul edilebilir bir durum olmadığı gözler önüne seriliyor.

FTC ( Serbest Ticaret Komisyonu )


FTC, ile 2011 yılında imzalanan anlaşmaya göre Facebook, şirket güvenliğini arttırması ve veri kullanımını açıklaması gerekiyor. Güvenlik prosedürlerinin arttırılması ve değerlendirilmesi, 2 yılda bir FTC’ye rapor sunulması için Facebook şirketi Pricewaterhouse Coopers ile anlaşma imzaladı.

FTC’den ayrılan 4 eski çalışan NYT’ye şu şekilde konuştu: ” Facebook kullanıcılarının, verilerinin kimlere ne şekilde paylaşıldığını bilemeyecekleri ve bu konuda kendilerinin rızasının alınmadığını, bu nedenle de Facebook’un diğer şirketler ile yaptığı veri paylaşımı anlaşmalarının FTC ile yapılan anlaşmayı ihlal ettiğini” belirtti.

Netflix: 2015’te bıraktık!

Skandal açıklamayı yapmadan önce NYT tarafından durum Netflix’e bildirildi ve bir açıklama talep edildi. Nahoş durum karşısında Netflix açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre: Netflix’i daha sosyal bir yapıya kavuşturmak için Facebook ile çeşitli anlaşmalar yapıldı. Yaptığımız anlaşmalardan biri, 2014 yılında başlattığımız, üyelerin sevdikleri dizi ve filmleri Messenger ya da Netflix üzerinden Facebook’taki arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağlayan bir özellikti. Yaptığımız bu anlaşma doğrultusunda beklediğimiz tepkiyi alamadık. Kullanıcılarımız hiçbir zaman popüler şekilde bu uygulamayı kullanmadı ve 2015 yılında bu uygulamayı sonlandırma kararı aldık. Bu süreç içerisinde kullanıcıların Facebook’taki özel mesajlarına herhangi bir erişim hakkımız olmadı, ayrıca Netflix olarak bizim böyle bir talepte de bulunmadık! ( Yersen )


Türk vatandaşı olarak bizler anlık olarak tepki göstersek bile yıllarca kullanmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Ancak Avrupa ve Amerika’daki sivil kullanıcıların Facebook’a karşı tepkileri ne olacak, ne şekilde cezalandırma yapılacak… Tüm bunları zaman gösterecek. 

Leave a Comment