Haber

Ourmine’dan Facebook’a Saldırı!

Written by admin
İçeriği Paylaş!

Ourmine isimli hacker grubu tarafından çok sayısa Facebook, Twitter ve Instagram hesabının hacklendiği bilgisi alındı.

Sosyal medya kullanıcılarının hesaplarını ele geçiren Ourmine, kullanıcılarının hesapları üzerinden şov yapmaya başladı. Bahse konu hesaplardan “Hi, we are OurMine.” mesajını paylaşan grup, bu saldırıyı “Sosyal medya servislerinin güvenlik açıklarına dikkat edilmesi için” gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Hacker grubu, Facebook’un, Twitter’a göre daha kolay hack’lendiğinin altını çizmeyi ihmal etmedi!

Saldırıya maruz kalmış Facebook ve Twitter hesapları üzerinden, kullanıcıların Instagram hesaplarına girmeyi başaran hacker’lar, bu hesaplarda da OurMine grubunun logosunu yayınlayarak bir anda 3 büyük sosyal medyada kendilerini hatırlatmayı başardılar.

Yapılan saldırılar ile alakalı Facebook; ana sitesinin bu saldırıdan herhangi bir zarar görmediğini belirtirken, Twitter ise; hacking olayını doğruladı. Twitter’a göre sorun, Khoros isimli üçüncü parti bir şirketten kaynaklandı. Khoros, kurumsal müşterilerin sosyal medya hesaplarını organize etmeleri için kullanılan bir platform ve hacker’lar bu platforma sızarak, yüksek profilli hesapların yönetimini ele geçirebildi.

Saldırıları gerçekleştiren OurMine hacker grubu, sık sık ünlü isimlere ve büyük şirketlere saldırmalarıyla tanınan, Dubai merkezli bir ekiptir. Grubun daha önce Google CEO’su Sundar Pichai’nin ve Jack Dorsey’in hesabına girdiği de biliniyor.

Saldırıları, zarar vermek amacıyla değil, güvenlik açıklarına dikkat çekmek amacıyla düzenlendiği belirtiliyor. Bu sayede, sosyal medya devlerinden yüksek bir danışmaklık ücretiyle, “açıkları kapama” konusunda danışmaklık servisi verebilecekler. Tabi, sosyal medya devlerinin patronları sabıkalı bir hacker grubuna güvenip, güvenlik sırlarını paylaşmayı uygun görürse!

Leave a Comment